Spravodajské organizácie požadujú vysvetlenie sobotňajšieho izraelského náletu, ktorý zasiahol a zničil v mesta Gaza budovu s kanceláriami agentúry Associated Press (AP), televízie Al-Jazeera a ďalších médií.
Novinári AP a ďalší nájomníci boli bezpečne evakuovaní z 12-poschodovej veže al-Jalaa po tom, čo ich izraelská armáda varovala pred bezprostredným útokom. Budovu v priebehu hodiny zasiahli tri ťažké rakety, čím narušili mediálne pokrytie prebiehajúceho konfliktu medzi hnutím Hamas v Gaze a Izraelom. Od vypuknutia bojov v pondelok večer bolo zabitých najmenej 145 ľudí v Gaze a osem ľudí v Izraeli.
“Svet sa o tom, čo sa deje v Gaze dozvie menej, práve kvôli tomu, čo sa dnes stalo,” uviedol prezident a výkonný riaditeľ AP Gary Pruitt. Povedal, že americká tlačová agentúra žiada informácie od izraelskej vlády a spolupracuje s americkým ministerstvom zahraničných vecí, aby sa dozvedela viac.
Mostefa Souag, úradujúca generálna riaditeľka siete Al-Jazeera Media Network, označila útok za „vojnový zločin“ a za „zrejmý akt“, ktorý novinárom zabráni v podávaní správ o konflikte. Kuvajtská štátna televízia mala tiež kancelárske priestory v dnes už zrútenej budove v meste Gaza.
„Útok na spravodajské agentúry je absolútne neprijateľný, a to aj počas ozbrojeného konfliktu. Predstavuje to hrubé porušenie ľudských práv a medzinárodne dohodnutých pravidiel, “uviedla Barbara Trionfi, výkonná riaditeľka Medzinárodného tlačového inštitútu.
V štandardnej izraelskej reakcii armáda uviedla, že v budove operoval Hamas a obvinila militantnú skupinu z použitia novinárov ako ľudských štítov. Na podporu svojich tvrdení však neskytla žiadne dôkazy.
Hovorca izraelskej armády podplukovník Jonathan Conricus tvrdil, že Hamas budovu využíval pre vojenský spravodajský úrad a na vývoj zbraní. Tvrdil, že „v budove alebo na budove“ sa nachádzal „vysoko pokročilý technologický nástroj“, ktorý militantná skupina použila údajne v bojoch.
Conricus však uviedol, že nemôže poskytnúť dôkazy na podporu týchto tvrdení bez toho, aby „kompromitoval“ spravodajské úsilie. Dodal však: „Myslím si, že je legitímnou požiadavkou vidieť viac informácií a pokúsim sa ich poskytnúť.“
Pruitt, generálny riaditeľ agentúry AP, uviedol, že tlačová agentúra sídlila v budove už 15 rokov a „neexistovali nijaké náznaky, že by bol v budove bol aktívny alebo v nej pôsobil Hamas.“
“Vyzvali sme izraelskú vládu, aby predložila dôkazy,” uviedol. “Toto je niečo, čo aktívne kontrolujeme, ako najlepšie vieme. Našich novinárov by sme nikdy vedome neohrozili.“
Niektorí obhajcovia slobody tlače uviedli, že útok vyvoláva podozrenie, že sa Izrael snaží brániť mediálnemu pokrytiu konfliktu. Newyorský výbor pre ochranu novinárov požaduje, aby Izrael „poskytol podrobné a zdokumentované odôvodnenie“ útoku.
“Tento posledný útok na budovu, ktorú Izrael už dávno pozná a v ktorej sú umiestnené medzinárodné médiá, zvyšuje podozrenie, že izraelské obranné sily sa zámerne zameriavajú na mediálne zariadenia, s cieľom narušiť pokrytie ľudského utrpenia v Gaze,” uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Joel Simon.
Washingtonský národný tlačový klub označil štrajk za „súčasť vzorca ničenia budov v Gaze, v ktorých sídlia mediálne organizácie izraelskými silami“, a tiež sa pýta, či sa útoky snažia „narušiť nezávislé a aktuálne pokrytie konfliktu“.
“Vyzývame izraelské orgány, aby zastavili útoky na zariadenia, o ktorých je známe, že v nich sídli tlač,” uviedol Národný tlačový klub. “Spoľahlivé mediálne organizácie sú najlepším zdrojom aktuálnych informácií o udalostiach v Gaze a nesmie sa im brániť vykonávať ich dôležitú prácu.”
Bombardovanie nasledovalo po mediálnom zdesení nad izraelským vojenským vyhlásením, ktoré podnietilo niektoré média, vrátane The Wall Street Journal, k zavádzajúcemu piatkovému oznámeniu, že Izrael zahájil pozemnú inváziu do Gazy.
Hovorcovia izraelskej armády uviedli, že médiá boli použité ako lesť na nalákanie militantov Hamasu do smrtiacej pasce. Conricus poprel, že by sa armáda úmyselne pokúšala klamať, keď v piatok tweetovala falošné informácie, že pozemné sily boli zapojené v Gaze a označila to za „čestnú chybu“.
Agentúra AP na základe svojej analýzy vyhlásenia armády, telefonických hovorov s vojenskými predstaviteľmi a hláseniami z terénu v Gaze dospela k záveru, že nedošlo k žiadnemu pozemnému vpádu, a teda žiaden nehlásila.
Útok na budovu, o ktorej je známe, že má kancelárie medzinárodných médií, šokoval reportérov, ktorí sa tam cítili relatívne chránení.
“Teraz je možné pochopiť pocity ľudí, ktorých domy boli zničené takýmito druhmi leteckých útokov,” uviedol v sobotu producent Al-Jazzery Safwat al-Kahlout, ktorý bol v kancelárii v Gaze, keď prišlo varovanie k evakuácii. “Je naozaj ťažké sa jedného dňa zobudiť a uvedomiť si, že vaša kancelária so všetkými kariérnymi zážitkami a spomienkami, ktoré ste mali, tam už jednoducho nie je.”
Kancelárie AP boli na najvyššom poschodí a strešná terasa, v dnes zničenej budove, poskytovala vynikajúce miesto na pokrytie bojov v Gaze. Kamery spravodajskej agentúry ponúkali tento týždeň 24-hodinové živé zábery, ako rakety Hamasu smerovali k Izraelu a izraelské nálety zaplavili mesto.
Iba deň pred bombardovaním spravodajca AP Fares Akram v osobnom príbehu napísal, že kancelária AP bola jediným miestom v Gaze, kde sa cítil „trochu bezpečne“. “Izraelská armáda má súradnice výškového objektu, takže je menej pravdepodobné, že bomba spôsobí jej zrútenie,” napísal Akram. Na druhý deň Akram tweetoval o úteku z budovy a z diaľky sledoval jej zničenie.
The New York Times sa pripojil k ďalším spravodajským organizáciám, ktoré vyjadrili hlboké znepokojenie nad útokom budovy al-Jalaa.
„Schopnosť médií podávať správy priamo na mieste je nesmierne dôležitá záležitosť, ktorá má vplyv na každého,“ uviedla viceprezidentka pre komunikáciu novín Danielle Rhoades Ha. „Slobodná a nezávislá tlač je nevyhnutná pomoc pri informovaní ľudí, prekonávaní rozdielov a ukončovaní konfliktov.“