V utorok sa v Dallase konala zádušná omša za piatich policajných dôstojníkov, ktorí boli zastrelení počas občianskych protestov, ktoré prebiehali vo viacerých amerických mestách. Občianske protesty proti policajnej agresii a rasizmu po roku opäť ožili potom, ako boli policajnými dôstojníkmi zastrelení ďalší dvaja neozbrojení Afroameričania. Tí sa stávajú terčom policajnej streľby asi 3-krát častejšie ako belosi a dokonca 5-krát častejšie v prípadoch, keď sú neozbrojení. Len minulý rok policajti zabili v USA asi 1200 ľudí, z toho vyše 300 Afroameričanov, z ktorých každý tretí bol neozbrojení a tak tvorili ďaleko najvyššie percento podľa etnickej príslušnosti. Z týchto dôvodov otriasli Amerikou mohutné občianske protesty, do čela ktorých sa postavila organizácia Black Lives Matter. Občiansky odpor bol posilnený videonahrávkami, ktoré zachytávali policajnú brutalitu a zabitia viacerých neozbrojených Afroameričanov.
George Bush mladší, ktorý sa zúčastnil zádušnej omše za zastrelených policajtov spoločne so svojou ženou Laurou, prezidentom Obamom a jeho ženou Michelle i víceprezidentom Bidenom asi prekvapil viacerých prítomných, keď sa počas skladby Glori Aleluja veselo roztancoval, usmieval a spieval. Tancujúci George sa takmer okamžite stal hitom internetu a sociálnych sietí. Jeho správanie vyvoláva asi mnoho otázok, rovnako ako do očí bijúca spoluúčasť najmocnejších ľudí v krajine v prípade zastrelených policajtov, no mizivá v stovkách prípadoch zabití neozbrojených ľudí policajtmi.
Posledné veľké demonštrácie proti policajnej brutalite nasledovali po dvoch prípadoch zabitia neozbrojených Afromeričanov – Altona Sterlinga a Philanda Castila pri bežnej dopravnej prehliadke. V prípade Altona Sterlinga vyšli najavo aj ďalšie fakty, keď autor videonahrávky a svedok Abdullah Muflahi podal žalobu na zasahujúcich policajtov, ktorí ho neoprávnene zadržiavali v aute a bez povolenia mu z obchodu zhabali bezpečnostný kamerový systém. Videonahrávka z mobilu sa ale aj tak dostala cez médiá na verejnosť.
https://www.youtube.com/watch?v=gCMNRP10cPI
Philando Castilo bol smrteľne postrelený potom ako na príkaz policajného dôstojníka vyťahoval s vrecka doklad totožnosti.
Americkí policajti nedávno zastrelili aj mladého Dylana Noble, ktorý neuposlúchol ich výzvy. Mnohé hlasy však oprávnene argumentujú, že policajti zbytočne a pričasto zasadzujú smrteľné rany a nevyužívajú nesmrteľné zbrane (napr. tazer).