Pár hodín po údajnom chemickom útoku v severosýrskom Idlibe už vedeli všetky západné médiá, ale aj predstavitelia Spojených štátov či Veľkej Británie, že za ním stojí samotný sýrsky prezident Bašár Asad. Bez vyšetrovania, nezávislých zdrojov a riadnych dôkazov napadli Spojené štáty Sýriu a opakujú hrôzostrašný scenár z Líbye a Iraku.
Americké námorníctvo na rozkaz Donalda Trumpa vypálilo nadránom 60 rakiet Tomahawk na leteckú základňu sýrskej armády v Shayrat v provincii Homs. Boli zasiahnuté letecké dráhy, čerpadlá, niekoľko lietadiel a zabitých bolo aj niekoľko sýrskych vojakov.
Dôkazy a fakty o údajných chemických útokoch
Podľa dostupných záberov a informácií sa zdá, že išlo skutočne o chemické látky, ktoré zasiahli obyvateľstvo v Chán Šajchún v provincii Idlib. Na rozsudky vynášané pred novinármi, ktoré predvádzali západní politici, ale hlavne na reálnu vojenskú reakciu, ktorú spáchal Donald Trump však nemôžu v civilizovanom svete stačiť fotografie detských obetí a sprostredkované informácie nedôveryhodných zdrojov. Doteraz nie je dokonca ani jasné, o aké chemické látky sa jednalo (chlorin, sarin, nervový plyn) a odkiaľ mohli pochádzať. Faktom totiž je, že teroristi pracujú na výrobe vlastných chemických zbraní, ktoré sa napríklad našli aj v opustených budovách vo východnom Aleppe po jeho oslobodení vládnymi silami. Ďalším faktom je, že sýrska vláda už nemá žiadny sklad chemických zbraní, čo potvrdilo Rusko ako aj Spojené štáty v roku 2013. Sýrska vláda súhlasila s ich zničením za pomoci Ruska po chemickom útoku na predmestí Damašku, z ktorého bol taktiež vtedy obviňovaní sýrsky režim. Treba tiež podotknúť, že ani OSN nepotvrdila správu o chemickom útoku, tobôž nie to, že ho vykonala sýrska armáda.
V súvislosti s obeťami úniku chemikálii a ich identitou treba spomenúť, že koncom marca bolo z miest Majdal a Khattab severne od mesta Homs unesených asi 250 ľudí vrátané detí a to práve teroristami, ktorí sa koncetrujú v Idlibe. Podľa niektorých informácií boli práve títo unesení civilisti identifikovaní medzi obeťami chemických zbraní.
Pochybné zdroje informácií
Hlavným zdrojom informácií boli skompromitované Biele helmy, ktoré operujú výsostne na územiach kontrolovaných teroristami. Ich zinscenované a nedôveryhodné videá a fotky si pamätáme hlavne z Aleppa, odkiaľ ako zázrakom zmizli a ocitli sa v ďalšej teroristickej dŕžave, Idlibe. Ako sa ukázalo, mnohí civilisti z východného Aleppa o ich existencii ani nevedeli, iní ich označili za zlodejov a vrahov, ktorí pomáhali výsostne teroristom. Všetky tieto zistenia sa Západ rozhodol ignorovať a Biele helmy získali nielen švédsku “alternatívnu Nobelovu cenu“, ale dokument o nich dokonca získal Oscara, čo je v rámci propagandy a mediálnej vojny niečo bezprecedentné, hlavne keď ich činnosť, ciele a profesionalitu spochybnilo toľko nezávislých zdrojov.
Týmto “profesionálom”, ktorí neprídu ani o jediný záber, zrazu počas údajného chemického útoku chýbali kamery. Žiadne zábery bezprostredne po zásahu, až scény umývania zasiahnutých obetí vodou a boj o ich život ako vždy svojským spôsobom. Na ich adresu sa vyjadril aj zástupca ruského vyslanca pri OSN Vladimir Safronkov, podľa ktorého sú tvrdenia západných predstaviteľov “založené na falošných správach Bielych prilieb” a dodal, že tejto organizácii nemožno dôverovať. “Biele prilby sa neustále striedajú vo svojich správach. Ich verzia sa neustále mení. Hovoria o bombách z vrtuľníkov, potom z lietadiel”. Podľa neho ich fotky a videá pôsobia veľmi neprofesionálne a ich správanie v tak extrémnej situácie je príliš uvoľnené a nedôveryhodné.
Ďalším zo zdrojov pre médiá bol aj zázračný doktor Shajul Islam. Zázračný preto, že pred kamerami zachraňoval ľudí zasiahnutých jedovatým plynom bez ochranných pomôcok, pri ich ošetrovaní stíhal dávať prehlásenia a dokonca tweetovať. Shajul Islam je britský občan, ktorí rovnako ako mnohí iní, odišiel do Sýrie pomôcť svojim “bratom” vo svätej vojne.
Nikto doteraz nepoložil a nezodpovedal základné otázky – Kedy a kde presne k útoku došlo? Ako boli chemikálie rozšírené? Aké chemické látky boli použité? Aká oblasť bola ovplyvnená? Akým spôsobom boli obete transportované na miesto, kde ich mali zachraňovať a natáčať? Kto viedol záchranné práce? V prípade, že to boli biele prilby, kde boli ich kamery, keď sa to dialo? Kde boli matky umierajúcich detí?
Ruský a sýrsky postoj
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konashenkov sa jednoznačne vyjadril, že nešlo o chemický útok zo strany sýrskej armády. Podľa ruských informácií zaútočilo sýrske letectvo na ciele, kde sa nachádzal chemický sklad zbraní patriaci teroristom, ktoré mali byť následné transportované “kolegom” pôsobiacim v Iraku. Toto tvrdenie bolo potvrdené aj irackou vládou. Postoj Ruska je jasný – je to ďalší teroristický vojnový zločin povstalcov.
Sýrska armáda okamžite po útoku odmietla všetky obvinenia ako propagandu zo strany rebelov. “Popierame použitie akejkoľvek chemickej alebo toxickej látky v mestečku Chán Sheikhouni, armáda ich nepoužíva ani nebude používať na nijakom mieste a čase, ani v minulosti alebo v budúcnosti,” písalo sa v armádnom vyhlásení. Napriek týmto jasným informáciám, ktoré podali na pôde OSN, Spojené štáty zaútočili na leteckú základňu, z ktorej sa mal domnelý chemický útok uskutočniť.
Opakujúce sa obvinenia
Sýrska vláda bola opakovane obviňovaná z najrôznejších zločinov, často aj z používania chemických zbraní na civilné obyvateľstvo a to aj napriek tomu, že medzinárodné organizácie potvrdili nielen zničenie chemického arzenálu v roku 2013, ale aj zistili, že chemické látky používajú práve povstalci.
Sýrsky režim bol obviňovaní z najrôznejších vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, o ktorých pravidelne informujú povstalci, Biele helmy a SOHR, s výdatnou pomocou napr. Amnesty International. Napriek tomu, že sa tieto obvinenia darí nezávislým novinárom vyvracať (TU, TU, TU či TU), mainstream vytrvalo zaplavuje nová propaganda namierená proti sýrskemu režimu, pričom zverstvá teroristov a tzv. rebelov, ale napríklad aj dopad západných sankcií na sýrske obyvateľstvo, zostáva pod rúškom nezáujmu západných médií, ktorým je dvojitý meter viac než známy.
Kontext a logika veci
Tvrdiť, že za chemickým útokom stojí sýrska armáda a vláda nedáva žiadny zmysel v kontexte aktuálnej situácie. Nejde len o to, že chemické zbrane by jej v boji nejak zásadne nepomohli, ale aj o to, že sýrsky režim si je až príliš dobre vedomý tlaku a drobnohľadu, ktorému je zo strany medzinárodného spoločenstva vystavený. Ďalším a najzásadnejším faktorom je, že sýrska armáda aktuálne zbiera víťazstvá na všetkých frontoch (možno okrem predmestí Damašku, kde džihádisti neustále terorizujú civilné obyvateľstvo). Len pred pár dňami urobili sýrske jednotky po niekoľkýkrát veľké gesto, keď ponúkli dohodu a autobusmi (ako v prípade Aleppa) odsunuli povstalcov, teroristov a ich rodiny z mesta Homs, a to práve do provincie Idlib, kde sa združujú wahábistickí extrémisti.
Len pred pár dňami sa americká administratíva vyjadrila, že zosadenie Bašára Asada už nie je pre ňu prioritou. Prečo by sa sýrsky prezident v takejto situácii teda vedome púšťal do používania chemických látok a zabíjania detí? Túto otázku si dokonca kladú aj americké The New York Times.
Sýrska armáda, spoločne so spojencami z libanonského Hizballáhu, Iránu a Ruska vytrvalo čelí na viacerých frontoch nielen ozbrojeným sýrskym rebelom, ktorých v žiadnom prípade nemožno nazývať umiernenou opozíciou, ale aj teroristom zo skupín Ahrar al-Sham a Jabhat al-Nusrat (sýrska Al-Kájda), obávanému Daešu (Islamskému štátu), ale aj Izraelu, ktorý na území Sýrie pravidelne letecky útočí na Hizballách, ale aj sýrsku armádu.
Z tohto pohľadu je snaha Spojených štátov podlomiť silu sýrskej armády cestou do pekla pre milióny Sýrčanov, ktorí žijú v relatívnom bezpečí na vládnych územiach práve vďaka armáde a spojencom. Toto všetko sa zahraničnou intervenciou rozsype ako domček z karát a krajinu bez legitímneho, silného režimu ovládne totálny chaos a bezprávie, ktoré využijú vo svoj prospech jedine islamskí radikáli. Sýria, ktorá sa dlhé roky tešila náboženskej tolerancii, rovnosti žien, vysokej životnej a vzdelanostnej úrovni je vďaka posledným krokom USA na najlepšej ceste k wahábistickej diktatúre.
Scenár, ktorý šíria západné médiá, ale aj vrcholní predstavitelia západných štátov v snahe odštartovať priamu vojenskú intervenciu do Sýrie uspel. Bývalý britský veľvyslanec v Sýrii Peter Ford sa vyjadril, že sme sa vôbec nepoučili z Iraku či Líbye a dookola veríme vyfabrikovaným masakrom, ktoré sa ukázali aj v prípade Aleppa ako nepravdivé. Vtedy médiá zaplavili taktiež mnohé správy o masakroch, ktoré mala údajne vykonať sýrska armáda. Nič z tohto nakoniec nepotvrdili ani západní novinári, ktorí sa do oblasti dostali po odsune teroristov. Britský novinár Tom Duggan, ktorý sa už 4 roky nachádza v Damašku vidí za falošným chemickým útokom práve džihádistov, ktorí oblasť Idlibu kontrolujú a po domácky tam vyrábajú chemické zbrane. Pri tom všetkom západné médiá absolútne ignorujú zločiny džihádistov, ktorí dennodenne terorizujú aj obyvateľstvo Damašku a denne svojimi útokmi zabíjajú desiatky nevinných ľudí. Nezávislá aktivistka Carla Ortiz aktuálne hlásila až 50 civilných obetí za 2 dni teroristického ostreľovania, ktoré sa v žiadnych médiách nespomína, no za to má teroristická propaganda z Idlibu celosvetové pokrytie.
Závery
Spojené štáty a ich potencionálni spojenci, ktorí sa opäť v mene humanity pustia do vojny so sýrskym režimom, len opakujú scenár vojenských intervencií do Líbye a Iraku, ktoré taktiež začali v mene “zastavenia masakrov a hrozieb”. Vyfabrikované správy o Husajnových zbraniach hromadného ničenia, či falošné správy o masakroch afrického obyvateľstva Kaddáfiho jednotkami, ktoré vtedy taktiež masívne šírili médiá a politici, teraz nahradil hoax o chemickom útoku, ku ktorému stačili oscarové výkony Bielych prilieb a teroristov. Idlib, ktorí je Mekkou džihádistov v Sýrii, kde funguje právo šárija a zvrátená wahábistická ideológia zrazu oplakáva celý svet a pritom nepoznáme ani identitu obetí a ani skutočné okolnosti ich úmrtia. Teroristi a ich podporovatelia vedeli, že nedokážu viac čeliť tlaku sýrskej armády. Preto tak húževnato volali po bezletovej zóne a zahraničnej intervencii, preto tie propagandistické videá, fotky a články o údajných zločinoch, ktoré nevídaným a nekritickým spôsobom šíria západné médiá. Čoho sa nedopustil Obama, na to naivne naletel Trump. Spojené štáty urobili bezprecedentný krok, kedy bez vyšetrenia údajných zločinov a bez mandátu OSN zaútočili na zvrchovanosť Sýrie. Džihádisti nielen v Idlibe oslavujú. Prvá letecká základňa, ktorá mimochodom slúžila na útoky proti Daešu na frontoch pri Palmýre a Deir Ezzor, bola zničená. Bojovníci Islamského štátu okamžite začali s mohutnou protiofenzívou v provincii Homs, pretože armádne pozemné jednotky sú bez leteckej podpory zraniteľné a bezmocné. Takto nejak vyzerá americký boj s terorizmom v realite. Amerika, ruka v ruke s džihádistami.
Články k hoaxu o chemickom útoku sýrskej vlády:
SYRIA: Another Chemical Weapon False Flag on the Eve of Peace Talks in Brussels
http://theduran.com/confirmed-chemical-weapons-in-idlib-were-stashed-by-terrorists/
MIT Researcher: Syria WMD ‘Facts’ Were Manufactured to Fit U.S. Conclusion for Ghouta in 2013