Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu navrhol obnovenie vyšetrovania vojnových zločinov v Afganistane so zameraním na akcie milícií Talibanu a Islamského štátu Khorasan (ISIS-K), avšak už bez vyšetrovania zločinov amerických síl a afganských vládnych jednotiek, informuje agentúra Reuters.
Vo vyhlásení sa uvádza, že žiadosť bola sudcom súdu ICC predložená vzhľadom na pád medzinárodne uznávanej afganskej vlády a jej nahradenie Talibanom, čo predstavuje “významnú zmenu okolností”. Karim Khan, šesť mesiacov po svojom zvolení za hlavného prokurátora, uviedol, že musia prehodnotiť priority z dôvodu nedostatku zdrojov a namiesto toho sa zamerajú na „rozsah a povahu zločinov v jurisdikcii súdu“.
Afganská aktivistka za ľudské práva Horia Mosadiqová, ktorá dlhé roky pomáha obetiam pri žalobách na ICC, označila oznámenie za “urážku tisícov obetí zločinov zo strany afganských vládnych síl a síl USA a NATO”.
Právnička, ktorá v rámci vyšetrovania ICC zastupuje afganské obete mučenia zo strany amerických síl, uviedla, že zúženie zamerania vyšetrovania je “hlboko chybné” a že “umožnenie mocným štátom dostať sa z mnohoročného mučenia prebiehajúce na viacerých kontinentoch proti toľkým ľuďom živí beztrestnosť pre všetkých,“ uviedla na Twitteri.
ICC strávil vyšetrovaním obvinení z vojnových zločinov spáchaných v Afganistane 15 rokov, než vlani zahájil úplné vyšetrovanie. Prokurátori ICC sa v rámci vyšetrovania zaoberali aj podozreniami zo zločinov amerických síl a afganských vládnych jednotiek.
Toto vyšetrovanie však bolo pozastavené afganskou vládou, ktorá chcela zločiny vyšetrovať vo vlastnej jurisdikcii. Hágsky ICC je súdom poslednej inštancie a zasahuje iba vtedy, ak členská krajina nie je sama schopná alebo ochotná stíhať vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti alebo genocídu. Obnovenie vyšetrovania preberá ICC „po starostlivom preskúmaní záležitostí som dospel k záveru, že v tejto chvíli už neexistuje perspektíva skutočného a účinného domáceho vyšetrovania … v Afganistane,“ uvádza sa vo vyhlásení hlavného prokurátora.
Súd zistil, že existuje dôvod domnievať sa, že medzi rokmi 2003 a 2014 boli spáchané vojnové zločiny, medzi nimi podozrenie z hromadného zabíjania civilistov Talibanom, ako aj podozrenie z mučenia väzňov afganskými úradmi, americkými silami a americkou tajnou službou CIA.
USA však nie sú súčasťou a zmluvnou stranou ICC a v súvislosti s avizovaným vyšetrovaním amerických síl uvalili v septembri 2020 sankcie na úrad prokurátora. V apríli 2021 boli tieto sankcie Bidenovou vládou zdvihnuté a súčasný návrh hlavného prokurátora ICC presunúť zameranie nového vyšetrovania výlučne na islamistov, čo americké ministerstvo privítalo, by mohlo “normalizovať” vzťah súdu s Washingtonom.
Pokiaľ bude vyšetrovanie schválené, bude to znamenať náročný boj o zhromažďovanie dôkazov, pretože vládcovia Talibanu pravdepodobne nebudú spolupracovať rovnako ako počas svojej vlády do roku 2001, upozorňuje Reuters.
„Počiatočné indície naznačujú, že ich politika vo veciach týkajúcich sa trestného súdnictva a ďalších materiálnych hľadísk pravdepodobne nebude v súlade s politikami prijatými od roku 2002,“ uviedol Khan vo svojom podaní na súd.