Podľa viacerých odborníkov ide o bezprecedentný krok, pretože na zozname teroristických organizácií sa ešte nikdy neobjavil štátny orgán.
Ako povedal Jason Blazakis, bývalý riaditeľ Úradu pre boj proti terorizmu „označenie iránskych gárd (IRGC) za zahraničnú teroristickú organizácii je precedensom. Nikdy predtým nebol sankčný nástroj FTO nasmerovaný na štátny orgán. Budúce následky tohto rozhodnutia budú vážne”.
Iránska revolučná garda (IRGC) vznikla po iránskej revolúcii v roku 1979 s poslaním brániť vládu, narozdiel od tradičných vojenských jednotiek, ktoré majú za úlohu chrániť hranice krajiny. Asi 2000 až 3000 jej členov pôsobí v Sýrii, kde v spolupráci so sýrskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh bojuje proti sýrskym povstalcom a džihádistickým sunnitským skupinám. Prítomnosť IRGC na území Sýrie stupňuje konflikt s Izraelom, ktorý na iránske jednotky a základne pravidelne letecky útočí.
Plán zaradiť IRGC na zoznam teroristických organizácií má podľa nemenovaných zdrojov Wall Streed Journalu oznámiť Trumova administratíva v pondelok. WSJ ďalej uvádza, že rozhodnutie podporoval minister zahraničných vecí Mike Pompeo a poradca pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Bolton, ktorí sú dlhodobo volajú po zmene moci v Iráne.
Vyšší vojenskí predstavitelia však vyjadrujú nad týmto krokom pochybnosti, a to vrátane námorného generála Joea Dunforda, ktorý sa vyjadril, že tento krok by mal len malý vplyv na iránske hospodárstvo a zároveň by zvýšil bezpečnostné riziká pre americké jednotky v zahraničí.
Americký senátor Marco Rubio, jeden z hlavných propagátorov zmeny režimu vo Venezuele dokonca navrhol, aby Spojené štáty oficiálne označili vládu prezidenta Madura a ľudové milície tzv. Colectivos za Medzinárodnú zločineckú organizáciu (TCO) a Zahraničnú teroristickú organizáciu (FTO).
„Je načase, aby výkonné zložky podnikli dôležité a nevyhnutné kroky pre ďalšiu izoláciu Madura a aby svetu objasnili nezákonnosť, kriminálnosť a skazenosť jeho režimu,“ napísal Rubio v liste adresovanom ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi a ministrovi financií Stevovi Mnuchinmu.
Napriek všetkému úsiliu USA, zostáva totiž venezuelská armáda lojálna Madurovi a odhodlanie mnohých Venezuelčanov chrániť svoju vládu aj so zbraňou v ruke bráni opozičnému vodcovi Juanovi Guaidovi chopiť sa moci, verí Rubio.
Zaradenie štátnych orgánov medzi teroristické organizácie by nielen uľahčilo na jednotlivcov a inštitúcie uvaľovať ďalšie ekonomické obmedzenia a tresty zo strany USA, ale v krajnom prípade aj “ospravedlniť” či zlegitimizovať vojenskú intervenciu, ktorá je ako v prípade Iránu, tak aj Venezuely dnes pravdepodobnejšia, než kedykoľvek predtým.
Zdroj: Middle East Eye, Russia Today