USA NEZMIERŇUJÚ SANKCIE VOČI IRÁNU, KORONAVÍRUS POVAŽUJÚ ZA VHODNÝ NÁTLAKOVÝ NÁSTROJ

113
Ilustračný obrázok - iránska farmaceutícká spoločnosť AryoGen, zdroj: Wikimedia Commons

Po mesiacoch hromadiaceho sa tlaku na Teherán vidia Spojené štáty v novom koronavíruse nečakanú možnosť, informuje agentúra AFP. Koronavírus si pritom už vyžiadal značné obete nielen medzi civilistami, ale aj vnútri samotnej iránskej vlády.

COVID-19, ktorý nakazil desiatky tisíc ľudí na celom svete, nezvyčajne tvrdo zasiahol iránsku vládu, pričom niekoľko vysokopostavených politikov a úradníkov podľahlo tejto chorobe alebo je infikovaných, vrátane viceprezidenta, hlavného poradcu ministra zahraničných vecí a mocného klerika. Podľa aktuálnych svetových štatistík má Irán v súvislosti so svetovou pandémiou už 14-tisíc nakazených a vyše 700 obetí na životoch.

Americkí tvorcovia politík sa pýtajú, či sú úmrtia v iránskom “režime” dostatočne rozšírené na to, aby mohli prispieť k zmenám v jeho rozhodovaní, informuje AFP.

Generál Kenneth McKenzie, vedúci Ústredného velenia pre Blízky východ, uviedol, že Spojené štáty sa domnievajú, že dopad choroby je v Iráne horší než 500 ohlásených úmrtí, teda tretie najvyššie číslo na svete po Číne a Taliansku. Uviedol, že politické vedenie USA posudzuje „politické dôsledky“. „Samozrejme, smrť je trvalá,“ povedal McKenzie v piatok novinárom. „Z krátkodobého hľadiska sa budú oveľa ťažšie robiť rozhodnutia. Ľudia sú separovaní.“

O deň skôr McKenzie povedal na senátnom vypočutí, že zdravotná kríza – dva mesiace po vlne hnevu iránskej verejnosti nad náhodným zostrelením civilného ukrajinského lietadla – urobila iránske vedenie „nebezpečnejším“, pretože sa pravdepodobne snažilo „spojiť masy svojich ľudí proti vonkajšiemu cieľu.“

Prezident Donald Trump, úzko spojený s iránskymi regionálnymi protivníkmi Saudskou Arábiou a Izraelom, sa snažil oslabiť šíitsky duchovný režim prostredníctvom rozsiahlych sankcií, a to vrátane kľúčového vývozu ropy. Hoci Trump vyňal humanitárny tovar z okruhu sankcií, len málo spoločností je ochotných riskovať americký hnev predajom do Iránu, konštatuje AFP.

Vo štvrtok minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif označil sankcie Spojených štátov za hlavnú prekážku iránskeho boja proti šíreniu nového koronavírusu v krajine. Zarif vo svojom liste generálnemu tajomníkovi OSN Antonio Guterresovi vyzval na ukončenie takýchto „nezákonných“ sankcií, napísal Tehran Times.

Zarif uviedol, že napriek iránskym vedeckým schopnostiam a odhodlaniu, ktoré zdravotný systém krajiny preukázal v boji proti prepuknutiu koronavírusu, sankcie USA uvalené na legálny obchod a za podmienok, ktoré americké orgány nedávno stanovili, aby zabránili predaju liekov, zdravotníckeho vybavenia a humanitárnych potrieb, predstavujú vážne prekážky v úsilí o kontrolu prepuknutia choroby COVID-19 v Iráne.

Podľa internetovej stránky iránskeho ministerstva zahraničných vecí boli kópie listu zaslané tiež riaditeľom všetkých medzinárodných organizácií a zahraničným kolegom Zarifu na celom svete. Vo svojom liste minister zahraničných vecí vymenoval príklady amerických opatrení proti Iránu, pričom poukázal na vplyv sekundárnych sankcií na iránsky predaj ropy, ako aj na zákaz vývozu iných výrobkov zo súkromného sektora a následné zníženie schopnosti vlády poskytnúť dotáciu na základné komodity spotrebúvané iránskymi občanmi.

„Súčasná kríza v Iráne je skutočne krízou, ktorá je výsledkom nesprávnych krokov iránskej vlády vo svojich rozhodnutiach, a nie amerických sankcií,“ uviedol pre AFP Amir Afkhami, profesor na univerzite Georga Washingtona, ktorý študoval iránsky systém verejného zdravia „Americké sankcie však určite prispeli k zhoršeniu už aj tak veľmi zlej situácie,“ dodal.

V závislosti od čínskeho obchodu, vzhľadom na americké sankcie, Irán nedokázal včas prerušiť letecké spojenia s Čínou, keď sa objavila epidémia, a ešte vo februári sa stále vyvážali tvárové masky vyrobené na domácom trhu, uviedol Afkhami.

Barbara Slavini, riaditeľka iniciatívy Budúcnosť Iránu v Atlantickej rade, pochybuje o vplyve úmrtí v dôsledku koronavírusa vzhľadom na rozsiahle iránske vedenie. „Irán zažil mimoriadny tlak, odkedy USA uvalili ropné embargo, pričom dochádzalo k ďalším a ďalším ranám, no režim stále existuje,“ uviedla pre AFP. Výnimkou by podľa nej bolo, keby sa pandémia nejako dostala k 80-ročnému najvyššiemu duchovnému vodcovi Ayatolláhu Ali Khameneimu, ktorého zdravie je už dlho predmetom špekulácií. Khamenei označil COVID-19 za biologickú zbraň, z ktorej obvinil práve Washington.

Donald Trump údajne ponúkol pomoc Teheránu prostredníctvom švajčiarskych sprostredkovateľov, no nie je známa konkrétna ponuka, ani to, či ju Irán prijal. Jednou z kľúčových otázok bude, či Spojené štáty zablokujú žiadosť Iránu o pôžičku od MMF, a to prvú od obdobia pred revolúciou, informuje AFP.

Medzičasom priletela do Iránu štvrtá zásielka ochranných pomôcok a zdravotníckych zariadení, ktorú dodala Čína. Zásielka pozostáva z ochranných odevov, okuliarov, tvárových masiek, pulzných oximetrov a liekov, informovala IRNA.

„Zatiaľ čo kruté sankcie Spojených štátov spôsobujú iránskemu ľudu problémom v boji proti koronavírusu a odhalili svetu skutočnú tvár amerických vodcov, Číňania naďalej posielajú pomoc našej krajine vo veľkých množstvách, “ uviedol generálny konzul Iránu Ramezan Parvaz v Šanghaji.

Čína doteraz poslala do Iránu deväť zásielok sanitárneho a lekárskeho vybavenia, informuje Tehran Times.

 

Zdroj:
https://www.yahoo.com/news/us-sees-pressure-point-coronavirus-hits-iran-081007284.html

https://www.tehrantimes.com/news/446042/Zarif-writes-to-UN-chief-on-illegal-sanctions-amid-coronavirus

https://www.tehrantimes.com/news/446066/Chinese-people-firms-send-new-anti-corona-aid-to-Iran

ZDROJyahoo.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.