USA SA KVÔLI NÍZKYM CENÁM ROPY VYHRÁŽALI SAUDOM STIAHNUTÍM VOJENSKEJ PODPORY

175
Ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com

Podľa tlačovej agentúry Reuters, USA vyvíjali tlak na Saudskú Arábiu, aby znížila svoju produkciu ropy. Prezident USA Donald Trump hrozil Saudom v prípade “neposlušnosti” stiahnutím vojenskej podpory.

Agentúra pri tom citovala štyri zdroje a uviedla, že Trump volal saudskému korunnému princovi Mohamadovi bin Salmánovi 2. apríla a povedal mu, že ak krajiny OPEC nezačnú znižovať ťažbu ropy, nebude schopný zabrániť americkým zákonodarcom prijať zákon o stiahnutí amerických síl z kráľovstva v Perzskom zálive.

Reuters uviedol, že hrozba zastavenia 75-rokov trvajúcej strategickej aliancie bola ústredným bodom v americkej nátlakovej kampani, ktorá viedla ku globálnej dohode o znížení dodávok ropy, v spojení s poklesom dopytu po nej vzhľadom na šírenie koronavírusu a bol považovaný za diplomatické víťazstvo Bieleho domu.

Trump poslal svoju správu korunnému princovi desať dní pred oznámením o znížení výroby. Mohamad bin Salmán bol tak zaskočený americkou hrozbou, že nariadil svojim asistentom opustiť miestnosť, aby mohol pokračovať v telefonickej diskusii s Trumpom osamote.

Vysoký predstaviteľ USA informoval Reuters, že americká administratíva informovala vedúcich predstaviteľov Saudskej Arábie, že „bez zníženia výroby“ nebude možné zabrániť tomu, aby americký Kongres uvalil obmedzenia, ktoré by mohli viesť k stiahnutiu amerických síl.” Úradník zhrnul argument, ktorý bol tlmočený saudským vodcom: „Chránime váš priemysel, kým vy ničíte ten náš.“

Týždeň pred telefonickým rozhovorom Trumpa s korunným princom Mohamedom predložili senátori USA Kevin Cramer a Dan Sullivan legislatíva pre stiahnutie všetkých amerických vojakov, rakiet Patriot a protiraketových obranných systémov, pokiaľ Saudská Arábia nezníži produkciu ropy.

Toto úsilie ilustruje podľa Reuters silnú túžbu Trumpa ochrániť americký ropný priemysel pred historickým poklesom cien, keď vlády na celom svete odstavili svoje ekonomiky, aby mohli bojovať proti pandémii koronavírusu.

Napriek dohode o znížení svetovej produkcie ropy jej ceny naďalej klesali na historické minimá a americká ropa klesla na 0 dolárov, čím predajcovia platili kupujúcim, aby sa vyhli dodávke ropy, ktorú by nemali kde skladovať. Pritom to bola práve nákladná ťažba ropy z bridlíc v USA (formou tzv. frackovania), ktorá spôsobila prudký pokles cien ropy od roku 2014 z viac ako 100 dolárov za barel až na 25 dolárov na začiatku roku 2016.

12. apríla sa najväčšie svetové ropné štáty mimo USA dohodli na najväčšom znížení produkcie, aké kedy bolo dohodnuté. OPEC, Rusko a ďalší výrobcovia znížili produkciu o 9,7 milióna barelov za deň (bpd), čo je asi 10% celosvetovej produkcie. Polovica tohto objemu pochádza zo škrtov Saudskej Arábie a štvrtina z Ruska, pripomína Reuters.

Saudské kráľovstvo v apríli otvorilo svoje kohútiky a uvoľnilo záplavu ropy na globálnych trhoch potom, čo Rusko odmietlo znížiť svoju produkciu.

ZDROJReuters
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.