USA ZAMEDZILI IRÁNU PRÍSTUP NA PÔDU OSN, MINISTROVI ZAHRANIČIA NEUDELILI VÍZA PRE VSTUP DO KRAJINY

423
Iránsky minister Zaríf v Ženeve, 2013, zdroj: flickr.com

Trumpova administratíva tento týždeň zabránila najvyššiemu iránskemu diplomatovi vstúpiť do Spojených štátov amerických, aby na Bezpečnostnej rade OSN prehovoril o vražde najvyššieho iránskeho vojenského predstaviteľa spáchanej Spojenými štátmi, čím Washington porušil podmienky ústrednej dohody z roku 1947, podľa ktorej musí USA povoliť zahraničným úradníkom vstup do krajiny, ak ich cesta súvisí s činnosťou OSN.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavad Zaríf požiadal o vízum pre vstup do Spojených štátov amerických „pred niekoľkými týždňami“, aby sa zúčastnili na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN 9. januára a o dôležitosti dodržiavania Charty OSN, podľa diplomatického zdroja, ktorý je s touto záležitosťou oboznámený. Štvrtkové stretnutie malo poskytnúť najvyššiemu predstaviteľovi Teheránu prvú príležitosť priamo osloviť svetovú komunitu, po tom ako prezident USA Donald Trump nariadil 3. januára útok, ktorý zabil majora Gen. Kasema Sulejmáního, najvyššieho vodcu iránskych špeciálnych jednotiek.

Iránska vláda, podľa Washingtonského diplomatického zdroja, čakala na vízum v pondelok, keď úradník Trumpovej správy zavolal generálnemu tajomníkovi OSN António Guterresovi, aby ho informoval, že Spojené štáty nedovolia Zarífovi vstúpiť do krajiny.

Tento krok prichádza po vzájomných obvineniach medzi Spojenými štátmi a Iránom po vražde Sulejmáního. Trump cez víkend uverejnil tweet, že ak sa Irán pomstí za smrť Sulejimáního, bude čeliť americkým útokom na 52 cieľov – podľa počtu rukojemníkov, ktorých zadržiaval Irán v roku 1979. „Nech to slúžiť ako VAROVANIE, že ak Irán zasiahne Američanov alebo americký majetok … zacielili sme na 52 iránskych miest (čo predstavuje 52 amerických rukojemníkov, ktorých Irán zadržiaval pred mnohými rokmi), niektoré veľmi vysokej úrovne a dôležitosti pre Irán a iránsku kultúru, a na tieto ciele a samotný Irán, BUDE UDRENÉ RÝCHLO A VEĽMI TVRDO, “ napísal. “USA nechcú žiadne ďalšie hrozby!”

Teherán medzitým oznámil, že v nedeľu ukončí svoj záväzok obmedziť obohacovanie uránu v rámci svojej jadrovej dohody z roku 2015, ktorú Trump vypovedal v roku 2018, po čom nasledovalo opätovné uloženie prísnych sankcií voči Iránu.

Ešte pred súčasnou krízou sa v posledných mesiacoch snažil americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo obmedziť možnosti Zarífu – kvalifikovaného diskutéra, ktorý študoval v Spojených štátoch a má rozsiahle kontakty s americkými novinármi – predložiť postoje Iránu americkej verejnosti počas predchádzajúcich návštev v Spojených štátoch.

V júli mu Spojené štáty napríklad obmedzili pohyb len na niekoľko blokov v Manhattane a Queense, čím zabránili Zarífovi v pravidelných návštevách televíznych štúdií, univerzít a think-tankov. Pompeo obhajoval toto rozhodnutie a poznamenal, že americkí diplomati nemajú taktiež slobodu cestovať v Iráne.

Po iránskej revolúcii Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Iránom. Irán má povolené udržiavať diplomatické pracovisko na strednom Manhattane, aby vykonával prácu v OSN.

V predvečer rozpravy Valného zhromaždenia OSN v septembri 2019 Pompeo naznačil, že by mohol zakázať vstup iránskej delegácii na čele s prezidentom Hassanom Ruhánim a Zarífom do Spojených štátov, s odvolaním na obvinenia, že Irán je zodpovedný za raketový útok na dve kľúčové saudskoarabské ropné zariadenia.

“Kroky, ktoré iránsky režim podnikol, porušili Chartu OSN,” uviedol Pompeo. “Ak ste napojení na zahraničnú teroristickú organizáciu, zdá sa mi, že by bolo rozumné premýšľať o tom, či by sa im nemalo zabrániť v účasti stretnutí o mieri.”

Právnici OSN však spochybnili zákonnú právomoc Pompea blokovať Iráncov a Spojené štáty vtedy ustúpili a udelili iránskej delegácii víza.

ZDROJforeignpolicy.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.