Východná Ghúta v provincii Damašk je pevnosťou extrémistických teroristických skupín, ktoré robia zo života viac ako sedem miliónov obyvateľov Damašku a okolitých oblastí živé peklo. Neustále a náhodne ostreľovanie obytných oblastí a obrovské počty obetí civilistov a utrpenie detí prinútilo sýrsku vládu, aby sa s touto nočnou morou vysporiadal a raz a navždy odstránila teroristickú hrozbu v snahe priniesť mier a stabilitu obyvateľom Damašku.
Bezpečnostná rada OSN 24. februára jednomyseľne prijala rezolúciu 2401 na zastavenie nepriateľských útokov aspoň 30 po sebe nasledujúcich dní, “umožniť týždenné dodávky humanitárnej pomoci a lekársku evakuáciu kriticky chorých a zranených”. Hoci by sa rezolúcia mala vzťahovať na celú Sýriu, zastavenie útokov sa nevzťahuje na skupiny Bezpečnostnou radou OSN označené za teroristické, ako napríklad tzv. Islamský štát, al-Kájda, front al-Nusra a jednotlivcov a skupiny na nich napojené. Rezolúciu bude veľmi ťažké implementovať, kým sa nenájdu západné mocnosti, ktoré by mohli ovplyvniť teroristické skupiny vo východnej Ghúte. Taktiež, nakoľko značné oblasti východnej Ghúty majú pod kontrolou teroristi z al-Nusra Front, môže to viesť k znemožneniu implementácie rezolúcie.
Po oslobodení východných častí mesta Aleppo, ktoré boli obsadené a kontrolované najbrutálnejšími teroristickými skupinami v decembri 2016, dnes sme vo východnej Ghúte svedkami rovnakého modelu propagandy, akú sme počúvali pri oslobodzovaní Aleppa. Príbehy o “masakrovaní civilistov” alebo o “pekle na zemi” a podobne, sú tie isté obvinenia, ktoré sme počuli už toľkokrát a vo väčšine prípadov sme preukázali ich nepravdivosť. Civilisti trpia počas akýchkoľvek vojenských operácií proti teroristickým skupinám, to je fakt, ale nie v rozsahu, ktorý je popisovaný v mainstreamových médiách. A súčasne s tým odohrávajúce sa utrpenie civilistov vo vláde kontrolovanom Damašku, ktoré neslúži agende v mene zmeny režimu, je ignorované rovnako ako tomu bolo v západnom Aleppe.
Civilné obete reportované Sýrskym poyorovateľským centrom pre ľudské práva (SOHR) nemožno považovať za legitímne, nakoľko tieto informácie pochádzajú od záujmových strán, ktoré preháňajú počty obetí, aby vyobrazili sýrske ozbrojené sily ako akýsi druh zla a démonickú vojenskú mašinu, ktorá bojuje len proti ženám a deťom. Biele helmy, skupina, ktorá zneužila a ukradla meno sýrskej civilnej obrane, sa preukázala ako falošná a priamo napojená na al-Kájdu a ďalších extrémistov v ich kriminálnej činnosti. Toto všetko zadokumentovali oni sami na svojich profiloch na sociálnych sieťach a tiež svedkovia z východného Aleppa, ktorí trpeli teroristickou okupáciou. Všetky informácie od nich by mali byť odmietnuté, pretože omnoho lepšie sa starajú o svoje kamery než o skutočné obete. Tvrdenia o “chemických útokoch” sú prezentované neustále, hoci nie je možné takéto tvrdenia overiť. A keďže teroristi a ich “civilná obrana” urobia čokoľvek, čo bude podporovať západnú propagandu, mali by sme očakávať nárast takýchto “tvrdení”.
Musíme pripustiť, že veľká časť obyvateľstva vo východnej Ghúte podporuje teroristické skupiny, pretože väčšina teroristov je v skutočnosti miestnymi obyvateľmi, takže budú podporovaní aspoň svojimi rodinami. Je však veľmi nepravdepodobné, že by väčšina obyvateľov východnej Ghúty uprednostnila smrť a skazu pred mierom a stabilitou, ktorú ponúkla sýrska vláda. Bratie civilistov za ľudské štíty je jedným z light motívov tzv. “povstalcov” od počiatku sýrskej krízy. Bez civilistov by boli totiž teroristi jednoduchým úlovkom a vojna by skončila pred mnohými rokmi. Preto sa postup sýrskych síl zastavil v toľkých prípadoch za posledných sedem rokov. Sýrska vláda ponúkla bezpečnostné koridory pre civilistov, ale je to aj obrovské riziko, pretože rovnako ako vo východnom Aleppe, civilisti pokúšajúci sa uniknúť z východnej Ghúty môžu byť cieľom teroristov.
Taktiež musí byť s výnimočnou opatrnosťou prijímaný počet 400 000 ľudí vo východnej Ghúte, prezentovaný SOHR a mainstreamovými médiami. V prípade východného Aleppa, dokonca aj predstavitelia OSN podporovali tvrdenia o 300 000 obyvateľoch, žijúcich v tejto oblasti. Po oslobodení boli oficiálni predstavitelia OSN upozornení, že skutočný počet ľudí bol menší než 150 000, z ktorých 110 000 odmietlo opustiť územie a zostalo vo vládou kontrolovanom meste.
Obavy o civilistov sú len ďalšou šarádou v úsilí západných mocností čo najviac predĺžiť existenciu teroristických skupín. Musíme si klásť otázku, ktorej sa bránili a vyhýbali mainstreamové médiá: Koho sa to v skutočnosti snažia Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Francúzsko chrániť vo východnej Ghúte?
Pokračovanie článku >> Kto sú v skutočnosti tzv. umiernení rebeli vo východnej Ghúte