VÝDAJE USA NA VOJNU V AFGANISTANE PRESIAHLI 700 MILIÁRD

141
Operation Kanjar, foto Sgt. Russell GilchrestReleased), zdroj flickr.com (CC BY 2.0)

Nové údaje ukazujú, že napriek zníženiu počtu amerických vojakov v Afganistane na 10 tisíc, stojí ich pôsobenie v krajine amerických daňových poplatníkov 4 milióny dolárov na hodinu.

Podľa údajov neziskovej výskumnej skupiny federálneho rozpočtu National Priorities Project (NPP) dosiahli náklady Obamovej administratívy na Afganistan pre rok 2015 už 35 miliárd dolárov a celkovo od začiatku invázie v roku 2001, ktorú spustil vtedajší prezident George W. Bush, stála táto vojna Američanov 700 miliárd dolárov. Podľa NPP však ani tento odhad nemusí byť konečný, nakoľko nezahŕňa úplné náklady vrátane budúcej zdravotnej starostlivosti o ranených vojakov a veteránov, či platby úrokov z národného dlhu vyplývajúceho z vojnových výdavkov. Výdaje na jedného amerického vojaka sa teda vyšplhali na 1 milión dolárov na rok, čo je omnoho viac ako odhad 390-tisíc dolárov Kongresu v roku 2006. NPP zostavovala svoje dáta z údajov Výskumného centra amerického kongresu (CRS), ako aj z posudkov a rozpočtových dokumentov z príslušných federálnych agentúr.

Podľa harvardskej ekonómky Lindy Bilmesovej a jej výpočtov ešte z roku 2013, sa vojny v Afganistane a Iraku stali “najdrahšími vojnami v dejinách Spojených štátov”. Iracká vojna sa skončila zosadením režimu Saddáma Husajna, no jej výsledkom nebola len nová demokratická vláda, ale aj vzostup ďalšej hrozby v podobe radikálov Islamského štátu. Vojna v Afganistane sa taktiež oficiálne skončila, no podľa expertov i samotných afgánskych predstaviteľov je ukončenie konfliktu možné jedine mierovým urovnaním a dohodou s fundamentálnym hnutím Taliban, ktoré má naďalej mnohé územia v krajine pod kontrolou.

ZDROJrt.com
FOTOSgt. Russell Gilchrest
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.