Americký denník Wall Street Journal informoval, že Izrael “poskytuje tajnú pomoc sýrskym povstalcom”. Podľa správy poskytuje izraelský štát priamu pomoc rebelom vrátane financovania, potravín, pohonných hmôt a zdravotníckych potrieb, k tomu aby udržali Daeš a iránske spojenecké sily, najmä Hizballáh na sýrskej strane konfliktu.
“Izraelské orgány poskytli značnú sumu peňazí, potravín, palív a zdravotníckych potrieb sunnitským rebelom, ktorí bojovali proti vláde Bašára al-Asad”, uviedol v pondelok americký Wall Street Journal, citujúc “pol tucta rebelov a troch ďalších ľudí, ktorí sú oboznámení so zámermi Izraela”.
Britský Independent tiež konštatuje, že je dobre známe ako Izrael v minulosti poskytoval lekársku pomoc sýrskym civilistom a bojovníkom na svojom území. Izraelské úrady sa dopustili odvetných útokov na príležitostné zatúlané rakety v nepokojnom pohraničnom regióne, ale predpokladalo sa, že Izrael zostáva vo veľkej miere pomimo komplikovaného šesťročného konfliktu.
Väčšina izraelských vzdušných útokov na sýrskom území v posledných rokoch sa zameriavala na bránenie presunu zbraní z Libanonu do Sýrie pre iránskeho spojenca Hizballáh, ktorý bojuje po boku sýrskych vládnych síl.
Predpokladá sa, že podpora sunnitských rebelov sa začala už v roku 2013 za bývalého ministra obrany Moše Jaalon s cieľom vytvoriť “nárazníkovú zónu” bez radikálnych militantov Daešu a znepriatelených iránskych spojencov pozdĺž izraelských hraníc.
Bývalý minister obrany však v apríli tohto roku priznal aj udalosť, pri ktorej sa teroristická bunka Islamského štátu – Armáda Khalid ibn al-Walida, operujúca v blízkosti Golanských výšin, ospravedlnila za útok na izraelské jednotky, čím pripustil komunikáciu s teroristickými skupinami.
IZRAEL A ISLAMSKÝ ŠTÁT – PODIVNÉ SPOJENECTVO NA GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH
Wall Street Journal uvádza, že bola vytvorená zvláštna jednotka izraelskej armády, ktorá dohliadala na nákladnú operáciu pomoci, vrátane odhadovaných 5 000 dolárov mesačne pre skupinu Fursan al-Joulan. Skupina asi 400 bojovníkov nedostáva žiadnu priamu podporu zo strany Západu a nie je prepojená so Slobodnou sýrskou armádou (FSA), oficiálnou skupinou zastrešujúcou “umiernených” rebelov. Táto skupina však už nielen podľa Moskvy, ale aj podľa výpovedí civilistov, znepriatelených teroristických skupín a rôznych analytikov, viac v Sýrii neexistuje.
Izrael pravdepodobne financuje aj ďalšie, najmenej štyri povstalecké skupiny, ktoré majú západnú podporu. Skupiny používajú finančnú pomoc na platenie bojovníkov a nákup munície.
V rozhovore pre Al-Monitor spoluprácu s niektorými skupinami rebelov na hraniciach, vrátane oblastí, ktoré majú pod kontrolou teroristické skupiny ako Jabhat al-Nusrat a Ahrar al-Sham, potvrdili aj bývalí členovia FSA, ktorí sa pridali na stranu sýrskeho režimu a vytvorili Golanský regiment, chrániaci oblasti pod kontrolou režimu.
BÝVALÍ SÝRSKI REBELI DNES BOJUJÚ AKO PRO-VLÁDNY REGIMENT PRI GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH
Aliancia Izraela s rebelmi sa údajne začala po tom, ako sa zranení bojovníci Fursan al-Joulan dostali na hranicu a prosili izraelských vojakov o lekársku pomoc. “Izrael sa postavil na našu stranu hrdinským spôsobom,” povedal hovorca skupiny Moatasem al-Golani. “Bez pomoci Izraela by sme neboli prežili.”
Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua neodpovedala na žiadosť o reakciu. Izraelské obranné sily (IDF) vo vyhlásení uviedli, že sú “odhodlané zabezpečiť hranice Izraela a zabrániť vytvoreniu teroristických buniek a nepriateľských síl … okrem poskytnutia humanitárnej pomoci Sýrčanom žijúcim v tejto oblasti”.
Izrael a Sýria sú už desaťročia technicky vo vojnovom stave. Sýria kontroluje približne tretinu hraníc Golanských výšin a Izrael zaberá zvyšok. Sýrsky prezident Bašár al-Asad dlhodobo tvrdil, že židovský štát podporuje povstalecké skupiny, ktoré jeho vláda označuje za teroristov.
Najdramatickejšie vojenské potýčky medzi sýrskou vládou a Izraelom od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011, sa odohrali v marci, keď izraelská armáda zostrelila jednu z niekoľkých protilietadlových sýrskych rakiet, ktoré boli vypálené na izraelské stíhačky útočiace na pozície Hizballáhu hlboko vo vnútrozemí Sýrie pri meste Palmýra a v apríli, keď IDF zaútočila na zbrojný hangár v blízkosti Damašku.
Pre sýrsku stranu sú odvety voči nepriateľským izraelským operáciám mimoriadne zriedkavé.